Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No:10 Kat 4 Beyoğlu / İstanbul

Mısır Vizesi

Mısır vizesi umuma mahsus sahibi Türk vatandaşlarının gerçekleştirmek istedikleri bütün ziyaretleri öncesinde; diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarınınsa 90 günü geçecek olan ziyaretleri öncesinde Mısır’a yasal olarak girmesi için alması gereken vizedir. Mısır vizesi pasaporta işlenen bir vize olup vize işlenecek olan pasaportun Mısır makamlarınca belirlenen kriterleri karşılaması gerekmektedir. Pasaportun geçerlilik süresi Mısır seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalı ve pasaportun zarar görmüş olmaması gerekmektedir. Mısır Devleti’nin verdiği vizeler Mısır Turistik Vize, Mısır Ticari Vize, Mısır Aile Ziyareti Vizesi, Mısır Öğrenci Vizesi gibi çeşitli olup seyahat amacına uygun olan vize için başvuruda bulunmalısınız. Kısa süreli Mısır vizeleri için Türkiye’deki yetkili Mısır makamlarına başvurular yapılabilirken, uzun süreli vizeler içinse başvurular Mısır’daki göç bürosuna yapılmaktadır.

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a yasal olarak giriş yapıp bu ülkede seyahat gerçekleştirebilmeniz için Mısır vizesi  alınması gerekmektedir. Türkiye’de kısa süreli Mısır vizelerini Türkiye’de vermekle yetkili kurumlar İstanbul’un Bebek semtinde bulunan Mısır Başkonsolosluğu ve Ankara’nın Kavaklıdere semtinde bulunan Mısır büyükelçiliği olup Mısır vizesi bu makamlara vize başvurusunda bulunarak alınır. İstanbul’daki Mısır Konsolosluğu’na başvurular Türkiye’nin her ilinden yapılabilirken, Ankara’daki Mısır Büyükelçiliği başvurular için bölge ayrımı yapmakta olup her ilden başvuruları kabul etmemektedir. Bu makamlara başvurular şahsen gerçekleştirilebileceği gibi vize işlemlerini yürütmekle yetkili temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.
Mısır vizesinin alınması için vize başvurusu sırasında başvuracağınız vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak teslim etmiş olmalı ve vize başvuru ücretini ödemiş olmalısınız. Eksik evraklar Mısır vize alımını olumsuz etkileyebilmektedir. Mısır makamları gerekli görmesi durumunda başvurunuz sonrası sizden ek evrak isteyebilmekte ya da mülakata çağırabilmektedir. Mısır vizesi alınması vize başvurunuzun konsoloslukça olumlu olarak sonuçlanması durumunda gerçekleşmektedir.

Mısır Vizesi Evrakları

Mevcut olan bütün Mısır vize türleri için başvuruda bulunmak isteyenlerden evrak talep edilip bu kişilerin Mısır için vize evrakları getirmesi gerekmektedir. Mısır vize evrakları olarak bütün Mısır vize başvuruları için Mısır vize başvuru formu istenmekte olup en önemli resmi belgelerin arasında yer almaktadır. Türkiye’den yapılan başvurularda vize başvuru formu Türkçe olarak de doldurulabilip, form eksiksiz olarak doldurulmuş olmalı ve gerçeği yansıtan beyanlar bulundurmalıdır. Pasaport da bütün Mısır vizeleri için gerekli evrak olup pasaport belirli kriterleri karşılamalıdır. Pasaport, 10 seneden eski olmamalı, seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olmalı , yırtık ve yıpranmış olmamalıdır. Böyle olmayan pasaport ile yapılan başvuruları, Mısır Konsolosluğu geri çevirmektedir. Mısır vize evrakları olarak diğer istenen evraklar başvurulmak istenen vize türüne göre değişmekte olup başvurmak istediğiniz vizeye göre istenen evrakları getirmelisiniz. Sizden istenen evrak türlerine örnek olarak çalışma durumu, finansal durum, eğitim durumu ve gelir mal varlığını kanıtlayıcı evraklar verilebilmektedir. Başvurmak istediğiniz Ekraklar hakkında web sitesinin uygulanan vize türlerine ilişkin sayfalarını ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirisiniz.

Mısır Vizesi Ücreti Nedir?

Ücret vize için başvuran şahsın planladığı seyahatin süresine, vize talebinin tek veya çok girişli olmasına ve belirli durumlarda seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Planlanan seyahatin içeriği ve tarih aralığı Mısır vize ücretlerini belirlemesinin yanında zaman da vize ücretlerini etki etmektedir. Mısır vize ücretleri her zaman aynı kalmayıp belirli zamanlarda güncellenebilmektedir. Mısır vize ücretleri hakkında güncel bilgi alabilmek için şahıslar Mısır Konsolosluğunun belirli aralıklarla yaptığı vize ücretlerine ilişkin düzenlemeleri başvuru öncesinde kontrol etmelidirler.

Mısır Vize Reddi

Mısır’a hangi koşullarda vize verilebileceğine ilişkin karar yetkisi yalnızca Mısır diplomatik temsilciliklerine aittir. Konsolosluklar başvurulara değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, toplum düzenini bozmayacağına, toplum sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığına dikkat etmektedir. Mısır için yapılan vize başvuruları kimi durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Mısır vizesi için yapılan başvurularında Mısır Konsolosluğu veya Mısır Büyükelçiliği tarafından istenen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Mısır Konsolosluğu tarafından ret olarak sonuçlandırılmasına sebep olabilmektedir.

Mısır vize reddi için gösterilen sebeplere;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Eksik veya sahte evrak verilmesi,
  • Geçerli pasaportun veya onaylı seyahat belgesinin olunmaması,
  • Başvuran şahsın daha önceden Mısır’dan sınır dışı edilmiş olması,
  • Başvuran şahsın ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde Mısır’ı terk edeceğini kanıtlayan belgelerin ibraz edilmemesi

gibi sebepler örnek olabilmektedir.

Merhaba , vize hakkında bir sorum olacaktı ?
Powered by