Şehit Muhtar Mahallesi Bekar Sokak No:10 Kat 4 Beyoğlu / İstanbul

Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

Suudi Arabistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahibi Türk vatandaşlarının pasaport türüne bakılmaksızın, Suudi Arabistan Devleti tarafından ülkeye girişlerinde Suudi Arabistan vizesine tabi edildiklerini bilmeleri gerekir. Ancak resmi görevle Suudi Arabistan’a giden resmi görevlilerden herhangi bir Suudi Arabistan vize ücreti talep edilmemektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren vize başvuru işlemleri için çipli pasaport uygulamasına geçmiştir. Lacivert pasaportlar, Suudi Arabistan vize işlem başvuruları için kabul edilmemektedir. Suudi Arabistan’a turistik, ticari, çalışma veya aile ziyareti amaçlı seyahatte bulunacak kişilerin, seyahatlerinden en az 15 iş günü öncesinde başvuru yapmaları tavsiye edilir.

Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliğinin yetkili kıldığı seyahat acentaları üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple, Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara ve Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul, Suudi Arabistan Turistik Vize başvuruları hariç Suudi Arabistan Ticari Vize, Suudi Arabistan Çalışma Vizesi  ve Suudi Arabistan Hac/Umre vizesi başvurularını yetkili acenteler ile kabul etmektedir. Sadece Suudi Arabistan turistik vize başvuruları için doğrudan konsolosluk makamlarına müracaat edilmelidir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu vize müracaatlarını, Pazartesi ve Perşembe günleri 09:00 ila 15:00 arası kabul ederken, Cuma günleri Suudi Arabistan ticari vize başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

UYARI! Suudi Arabistan vizesi başvuru yapacak kişilerin pasaportlarında İsrail vizesi ve  İsrail’e giriş çıkış damgası olması halinde pasaportlarına Suudi Arabistan vize işlemi yapılamamaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunacak kişiler, pasaportlarının geçerlilik süresinin, Suudi Arabistan seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerliliğinin olmasına dikkat etmelidir.

Suudi Arabistan vizesi işlem dosyasında yer alması gereken vesikalık fotoğrafın; beyaz arka fonda, rötuşsuz, 4,5 x 6 mm ölçülerinde ve güncel tarihte çekilmiş olması çok önemlidir.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu, eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmalı; seyahat planını destekleyen evraklarla eşleşmesi çok önemlidir. Arabistan vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde doldurulmalıdır.

Suudi Arabistan vizesi işlemlerine başlanabilmesi için Suudi Arabistan’dan kişi adına düzenlenmiş bir Davetiye mecburidir. Vize işlemleri için davetiye belgesi vize prosedürünün en önemli kısmını oluşturur, Suudi Arabistan vizesi için davetiye belgesi Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentalarına e-mail veya faks yolu ile ulaştırılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT 1: Suudi Arabistan Devleti’nde bulunan, aile, akraba veya iş ortağı ziyareti için kişinin Davetiye Belgesinin Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı onaylı hazırlanmış olmalıdır.

ÖNEMLİ NOT 2: Suudi Arabistan ticari vize başvurusu için ise, Suudi Arabistan’daki firma tarafından resmi olarak hazırlanması gereken davetiye belgesi ve davet edilen kişi adına davet eden şirket tarafından hazırlanan Suudi Arabistan vize talep dilekçesi, yolcunun diplomasında belirtilen mesleğe göre hazırlanarak sunulmalıdır. Ayrıca Suudi Arabistan´a ticari amaçla davet eden şirket, vize başvuru sahibi adına Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından referans numarası almalı ve numaranın yazılı oldugu belgeyi başvuru sahibine göndermelidir.

Suudi Arabistan Vize Başvuru Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Suudi Arabistan’da ülke temsilciliği bulunan uluslar arası kuruluşların düzenledikleri toplantı veya konferanslara katılma amacıyla vize başvurusunda bulunacak kişilerin, Suudi Arabistan’a davet eden kuruluş tarafından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından davet edilen kişi adına izin alması gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu sözkonusu toplantılara katılacak kişilere ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından alacağı talimat uyarınca vize verilebilmektedir.

Yine 35 yaş altı bekâr bayanlarda Suudi Arabistan vize işlemlerine kabul edilmez. Suudi Arabistan’a ticari bir gerekçe ile gidecek olan 35 yaş altı iş kadınları ise Dış İşleri Bakanlığından çıkmış olan davetiye ile gidebilirlerken aynı zamanda eşinin veya kan bağı olan akrabalarının refakati üzerine vize alabilmektedirler.

50 yaş üstü yabancılara ise Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmez. Yabancı firmaların, kuruluşların, temsilcilerine, iş adamları ve yatırımcılara ticari amaçlı Suudi Arabistan vizesi verilecektir.  Suudi Arabistan çalışma vizesi sahipleri ise 90 gün içerisinde oturum izni almaları zorunludur. İki ülke resmi pasaport sahipleri, 90 günü aşmama ön koşulu ile Suudi Arabistan vize işlemlerinden muaftırlar.

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize ücreti başvurulan vize türüne ve  Suudi Arabistan’da kalış süresine göre değişmektedir. Örneğin; davetiye belgesinin içeriğinde tek giriş, çift giriş, çok giriş ve çalışma vizesi gibi kategorilerden biri ile vize talebinin yapılması halinde Suudi Arabistan vizesi ücretleri farklılaşmaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan Umre vizesi veya Suudi Arabistan Hac vizesi başvuruları, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)’na veya Suudi Arabistan Türkiye dış temsilcilikleri tarafından belirlenen seyahat acentalarına yapılmalıdır. Mevcut uygulamada, Hac için kişisel başvuru yapılması mümkün değildir. Halihazırda, yıllık Hac vizeleri, DİB ile Suudi Arabistan Hükümeti arasında yapılan bir anlaşmayla tespit edilmektedir. Büyükelçiliğin bu konuda bir müdahalede bulunması veya ek kontenjanını temin imkanı da bulunmamaktadır. Bu nedenle, Suudi Arabistan Hac veya Umre vizeleriyle ilgili taleplerin DİB veya Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığına iletilmesi uygun olmaktadır.

Suudi Arabistan Vize Sonuçlanma Süresi

Suudi Arabistan vizesi çıkma süresi evrakların tamamlanmasına göre değişiklik gösterecektir. Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun, bazı durumlarda ek evrak isteme hakkı bulunurken, tamamlanamamış ve yeni alınacak olan her evrak için Suudi Arabistan vize alma süresi uzayacaktır. Suudi Arabistan vize işlemleri müracaatın ardından normal süreç, 3 ila 7 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir.

Merhaba , vize hakkında bir sorum olacaktı ?
Powered by